сезон 1955

Първенство | Купа на България | Други турнири | Приятелски срещи

През сезон 1955 представителният футболен отбор на ДСО Локомотив (Русе) продължава участието си в първенството на Североизточната „Б“ група. в тази група участват отбори от тогавашитени Русенски, Коларовградски (Шуменски) и Сталински (Варненски) окръг.

След слабия старт на сезона ръководството освобождава от поста му треньора на отбора Кирил Манев. На негово място е поставен като играещ треньор капитанът на тима Ганчо Василев. В отбора през този сезон се завръща голмайсторът Иван Дишлиев /Гущера/. Сред основните футболисти личат вратарят Камбуров и играчите Георги Василев, Петър Бъчваров, Стефан Костов и др. Треньорската смяна се отразява добре и сред серия от добри резултати в един момент „Локомотив“ се оказва сред претендентите за първото място. Вследствие на няколко присъдени резултата и няколко загуби, локомотивци финишират едва пети в крайното класиране. Голям интерес сред русенската футболна общественост предизвикват международните мачове на Локомотив (Русе) през сезона – срещу унгарския железничарски тим „Тьораквиш“ (1:2) и срещу Сборния отбор на Гюргево от Румъния (5:2) – и двата посетени от хиляди привърженици на футбола.

Два от колективите към ДСО Локомотив (Русе) също записват участие в първенството на България през сезона – Корабостроителницата и ЛВЗ „Васил Коларов“ са включени в състава на Русенската „А“ окръжна футболна група.

След края на сезона е наредено „отгоре“ основните футболисти на “Локомотив” Ангел Тиханов, Иван Дишлиев, Стефан Костов, Георги Василев и Петър Бъчваров да преминат във възстановения отбор на ДСО Торпедо (Русе), който е вкаран административно в „А“ група за сезон 1956.

СЕВЕРОИЗТОЧНА „Б“ РЕПУБЛИКАНСКА ФУТБОЛНА ГРУПА

                    Крайно класиране

 1. Септември (Толбухин)     22  14   5   3   50:18  33
-------------------------------------------------------
 2. Спартак (Русе)           22  11   6   6   30:21  28
 3. Ударник (Сталин)         22  11   4   7   36:25  26
 4. ДНА (Русе)               22  10   6   6   27:20  26
 5. ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)         22  10   4   8   29:22  24
 6. Динамо (Русе)            22   7   5  10   31:35  19
 7. Академик (Сталин)        22   7   5  10   28:37  19
 8. Спартак (Коларовград)    22   6   7   9   26:35  19
 9. Динамо (Сталин)          22   5   8   9   18:27  18
10. Червено знаме (Силистра) 22   5   8   9   26:39  18
11. Сборен отбор (Попово)    22   4  10   8   27:42  18
-------------------------------------------------------
12. ДНА (Коларовград)        22   4   8  10   27:34  16
Източник: Bulgarian-football.com.

– град Сталин, днес Варна.
– град Коларовград, днес Шумен.
– град Толбухин, днес Добрич.
– ДНА е съкращение на Дом на Народната армия.
– Сборен отбор (Попово) – сборен отбор на Доброволните спортни организации (ДСО) в Попово. Първоначално е предвидено в „Б“ група да започне Септември (Попово), но впоследствие градът е представен от сборен отбор.

Резултати:

I кръг

9 април 1955, събота, 17:00 ч:
Спартак (Русе) - Спартак (Коларовград)            2:0 (1:0)
[1:0 Пенчо Ламбев 11', 2:0 Г. Василев 88']
10 април 1955, неделя, 17:00 ч:
Академик (Сталин) - Червено знаме (Силистра)      0:2
ДНА (Коларовград) - Динамо (Русе)                 3:3
Сборен отбор (Попово) - ДНА (Русе)                1:1
Септември (Толбухин) - Ударник (Сталин)           3:1
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - Динамо (Сталин)                1:1* [репортаж от 6:1]
Срещата завършва 6:1, но е наредено да се преиграе
и преиграването завършва 1:1.
[Голмайстори за Локомотив: Стефан Костов - 1 гол,
 Найденов - два, Иван Дишлиев - три]

II кръг

16 април 1955, събота, 17:00 ч:
Динамо (Русе) - Сборен отбор (Попово)             4:1
[Голмайстори за Динамо - Михаил Сувохин - три гола
 и Керемедчиев - един]
Динамо (Сталин) - Спартак (Русе)                  1:0
17 април 1955, неделя, 17:00 ч:
Червено знаме (Силистра) - Ударник (Сталин)       4:0
Спартак (Коларовград) - ДНА (Коларовград)         0:3
ДНА (Русе) - Септември (Толбухин)                 1:1 (1:1)
[0:1 Енчев ??'-дузпа, 1:1 Брашованов 22']
18 април 1955, понеделник, 17:00 ч:
Академик (Сталин) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)              2:1

III кръг

23 април 1955, събота, 17:00 ч:
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - Червено знаме (Силистра)       2:2 (1:1) [репортаж]
[1:0 Ганчо Василев 6'-дузпа, 1:1 Шапкаджиев 22',
 1:2 ?? ??', 2:2 ?? ??']
24 април 1955, неделя, 17:00 ч:
ДНА (Коларовград) - Динамо (Сталин)               0:0
Сборен отбор (Попово) - Спартак (Коларовград)     1:1
Септември (Толбухин) - Динамо (Русе)              3:0
Ударник (Сталин) - ДНА (Русе)                     0:0
Спартак (Русе) - Академик (Сталин)                1:1 (0:1)
[0:1 Борисов 11', 1:1 Александър Флоров 70']

IV кръг

1 май 1955, неделя, 17:00 ч:
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - Спартак (Русе)                 0:1 [репортаж]
[0:1 Василев]
Динамо (Сталин) - Сборен отбор (Попово)           1:1
1-2 май 1955:
Червено знаме (Силистра) - ДНА (Русе)             2:2
Спартак (Коларовград) - Септември (Толбухин)      2:1
Академик (Сталин) - ДНА (Коларовград)             1:0
2 май 1955, понеделник, 17:00 ч:
Динамо (Русе) - Ударник (Сталин)                  4:1 (1:1)
[0:1 Трайков 13', 1:1 Бейтула 42', 2:1 ?? 69',
 4:1 Маринов ??', ??']

V кръг

7-8 май 1955:
Спартак (Русе) - Червено знаме (Силистра)         1:1 (0:0)
[1:0 Михов 56', 1:1 Димов 70']
Сборен отбор (Попово) - Академик (Сталин)         1:2
Септември (Толбухин) - Динамо (Сталин)            4:1
Ударник (Сталин) - Спартак (Коларовград)          2:1
ДНА (Русе) - Динамо (Русе)                        0:0
8 май 1955, неделя, 17:00 ч:
ДНА (Коларовград) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)              1:3 (1:0) [репортаж]


VI кръг

21-22 май 1955:
Червено знаме (Силистра) - Динамо (Русе)          3:0
Спартак (Коларовград) - ДНА (Русе)                1:1
Динамо (Сталин) - Ударник (Сталин)                3:0
Академик (Сталин) - Септември (Толбухин)          1:1
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - Сборен отбор (Попово)          2:2
Спартак (Русе) - ДНА (Коларовград)                2:1

VII кръг

28-29 май 1955:
ДНА (Коларовград) - Червено знаме (Силистра)      3:1
Сборен отбор (Попово) - Спартак (Русе)            2:2
Септември (Толбухин) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)           2:1
Ударник (Сталин) - Академик (Сталин)              1:2
ДНА (Русе) - Динамо (Сталин)                      4:1
Динамо (Русе) - Спартак (Коларовград)             3:2

VIII кръг

4 юни 1955, събота:
Спартак (Русе) - Септември (Толбухин)             2:1 (0:1)
[0:1 Мартинов 42', 1:1 Александър Флоров ??'-дузпа,
 2:1 Пенчо Ламбев 58']
4-5 юни 1955:
Динамо (Сталин) - Динамо (Русе)                   1:0
Академик (Сталин) - ДНА (Русе)                    1:0
ДНА (Коларовград) - Сборен отбор (Попово)         2:2
5 юни 1955, неделя:
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - Ударник (Сталин)               0:1 (0:0) [репортаж]
[0:1 Филипов 76'-дузпа]
Червено знаме (Силистра) - Спартак (Коларовград)  0:0

IX кръг

11 юни 1955, събота:
Динамо (Русе) - Академик (Сталин)                 0:3
11-12 юни 1955:
Сборен отбор (Попово) - Червено знаме (Силистра)  5:0
Септември (Толбухин) - ДНА (Коларовград)          6:1
Ударник (Сталин) - Спартак (Русе)                 1:1
Спартак (Коларовград) - Динамо (Сталин)           2:1
12 юни 1955, неделя:
ДНА (Русе) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)                     1:0 (1:0) [репортаж]
[1:0 Илиев 15']

X кръг

18 юни 1955, събота:
Спартак (Русе) - ДНА (Русе)                       3:2 (2:0)
[1:0 Пешев 26', 2:0 Александър Флоров 36',
 2:1 ?? 57', 22 ?? 65', 3:2 Пенчо Ламбев ??']
18-19 юни 1955:
Червено знаме (Силистра) - Динамо (Сталин)        1:1
Академик (Сталин) - Спартак (Коларовград)         3:3
ДНА (Коларовград) - Ударник (Сталин)              0:1
Сборен отбор (Попово) - Септември (Толбухин)      2:2
19 юни 1955, неделя:
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - Динамо (Русе)                  3:1 (0:0) [репортаж]
[1:0 Иван Дишлиев 46', 1:1 ?? 49',
 2:1 Иван Дишлиев 59', 3:1 Косев 66']

XI кръг

25 юни 1955, събота:
ДНА (Русе) - ДНА (Коларовград)                    1:0
Ударник (Сталин) - Сборен отбор (Попово)          6:1
26 юни 1955, неделя:
Септември (Толбухин) - Червено знаме (Силистра)   3:1
Динамо (Русе) - Спартак (Русе)                    2:1
Спартак (Коларовград) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)          0:2
Динамо (Сталин) - Академик (Сталин)               0:0

XII кръг

2-3 юли 1955:
Червено знаме (Силистра) - Академик (Сталин)      4:2
Динамо (Сталин) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)                0:1
Спартак (Коларовград) - Спартак (Русе)            1:0
Динамо (Русе) - ДНА (Коларовград)                 1:1 (0:0)
[0:1 Йорданов 76', 1:1 Киров ??']
ДНА (Русе) - Сборен отбор (Попово)                2:0 (1:0)  
Срещата е прекратена към края, когато гостите от Попово
остават със седем души на терена - двама отстранени и
двама контузени. 
[2:0 Пелев 39', 58']
По-късно е наредено тази среща да се преиграе.
Ударник (Сталин) - Септември (Толбухин)           1:1

XIII кръг

9 юли 1955, събота:
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - Академик (Сталин)              2:1 (1:0) [репортаж]
[1:0 Бенински 33', 1:1 ?? 47', 2:1 Иван Дишлиев 53']
9-10 юли 1955:
Ударник (Сталин) - Червено знаме (Силистра)       5:0
Септември (Толбухин) - ДНА (Русе)                 1:0
Сборен отбор (Попово) - Динамо (Русе)             1:1
ДНА (Коларовград) - Спартак (Коларовград)         0:1
10 юли 1955, неделя:
Спартак (Русе) - Динамо (Сталин)                  1:0 (1:0)
[1:0 Пенчо Ламбев 9']

XIV кръг

16 юли 1955, събота:
Динамо (Русе) - Септември (Толбухин)              0:1
Академик (Сталин) - Спартак (Русе)                1:3
17 юли 1955, неделя:
Червено знаме (Силистра) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)       1:1
Динамо (Сталин) - ДНА (Коларовград)               0:0
Спартак (Коларовград) - Сборен отбор (Попово)     3:0
ДНА (Русе) - Ударник (Сталин)                     1:0 (0:0)
[1:0 ?? 62']

XV кръг

23 юли 1955, събота:
ДНА (Русе) - Червено знаме (Силистра)             2:1
23-24 юли 1955
Ударник (Сталин) - Динамо (Русе)                  2:0
Септември (Толбухин) - Спартак (Коларовград)      7:1
Сборен отбор (Попово) - Динамо (Сталин)           0:1
ДНА (Коларовград) - Академик (Сталин)             3:0
24 юли 1955, неделя:
Спартак (Русе) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)                 0:2 (0:1) [репортаж]
[0:1 Иван Дишлиев 15', 0:2 Петър Бъчваров 58']

XVI кръг

30 юли 1955, събота:
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - ДНА (Коларовград)              2:0 (2:0) [репортаж]
[1:0 Ганчо Василев 17'-дузпа, 2:0 Стефан Костов 43']
Ганчо Василев изпуска втора дузпа за Локо при 2:0.
Отстранени от игра - Дишлиев (Лок) и Попов (ДНА).
30-31 юли 1955:
Червено знаме (Силистра) - Спартак (Русе)         0:1
Академик (Сталин) - Сборен отбор (Попово)         6:0
Динамо (Сталин) - Септември (Толбухин)            0:1
Спартак (Коларовград) - Ударник (Сталин)          0:1
31 юли 1955, неделя:
Динамо (Русе) - ДНА (Русе)                        1:2 (0:1)
[0:1 Негохос Бейкян 34', 1:1 Допчев 62', 1:2 Пелев 79']

XVII кръг

27-28 август 1955:
Динамо (Русе) - Червено знаме (Силистра)          5:2 (5:1)
ДНА (Русе) - Спартак (Коларовград)                3:1 (0:0)
[0:1 ?? ??', 1:1 Негохос Бейкян 62',
 2:1 Георгиев 78', 3:1 Пелев ??']
Ударник (Сталин) - Динамо (Сталин)                4:0
Септември (Толбухин) - Академик (Сталин)          6:0
Сборен отбор (Попово) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)          2:1
ДНА (Коларовград) - Спартак (Русе)                1:1

XVIII кръг

3-4 септември 1955:
Червено знаме (Силистра) - ДНА (Коларовград)      0:0
Спартак (Русе) - Сборен отбор (Попово)            4:0 (1:0)
Академик (Сталин) - Ударник (Сталин)              1:2
Динамо (Сталин) - ДНА (Русе)                      0:1
9 октомври 1955, неделя:
Спартак (Коларовград) - Динамо (Русе)             0:0
12 октомври 1955, сряда:
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - Септември (Толбухин)           0:1 (0:0) [репортаж]

XIX кръг

11 септември 1955, неделя:
Септември (Толбухин) - Спартак (Русе)             2:0
Сборен отбор (Попово) - ДНА (Коларовград)         1:1 !
12 октомври 1955, сряда:
Динамо (Русе) - Динамо (Сталин)                   3:0 сл.
Срещата завършва 0:3, но после е присъден резултат
в полза на Динамо (Русе).
[0:1 Стефанов 11', 0:2 Сетрев 17', 0: Николов ??']
9 октомври 1955, неделя:
ДНА (Русе) - Академик (Сталин)                    2:1
13 октомври 1955, четвъртък:
Ударник (Сталин) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)               3:0 сл.
Срещата е прекъсната в 70 мин при резултат 1:0.
16 октомври 1955, неделя:
Спартак (Коларовград) - Червено знаме (Силистра)  0:0

XX кръг

17-18 септември 1955:
Червено знаме (Силистра) - Сборен отбор (Попово)  0:3 сл.
Завършва 3:0 за Червено знаме. По-късно присъден.
ДНА (Коларовград) - Септември (Толбухин)          2:3
Спартак (Русе) - Ударник (Сталин)                 0:0
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - ДНА (Русе)                     1:0 [репортаж]
Динамо (Сталин) - Спартак (Коларовград)           3:3
16 октомври 1955, неделя:
Академик (Сталин) - Динамо (Русе)                 0:1

XXI кръг

24-25 септември 1955:
Динамо (Сталин) - Червено знаме (Силистра)        2:1
Известен резултат 2:1, по-късно присъден 3:0 сл.
Спартак (Коларовград) - Академик (Сталин)         4:0
Динамо (Русе) - ЛОКОМОТИВ (РУСЕ)                  0:2
ДНА (Русе) - Спартак (Русе)                       0:1
[0:1 Александър Флоров 72']
В 40 мин. Площаков изпуска дузпа за ДНА.
Ударник (Сталин) - ДНА (Коларовград)              4:2
Септември (Толбухин) - Сборен отбор (Попово)      0:0

XXII кръг

2 октомври 1955, неделя:
Червено знаме (Силистра) - Септември (Толбухин)   1:0
ДНА (Коларовград) - ДНА (Русе)                    3:1
Спартак (Русе) - Динамо (Русе)                    3:2
ЛОКОМОТИВ (РУСЕ) - Спартак (Коларовград)          2:0
Академик (Сталин) - Динамо (Сталин)               0:0
9 октомври 1955, неделя:
Сборен отбор (Попово) - Ударник (Сталин)          1:0

Още два отбора на ДСО Локомотив (Русе) участват в първенството на България през сезон 1955. Корабостроителницата и ЛВЗ „Васил Коларов“ са включени в Русенската „А“ окръжна футболна група.
По време на първенството Корабостроителницата се отказва от участие и на противниците му по програма до края на сезона са начислени служебни победи с 3:0.

РУСЕНСКА „А“ ОКРЪЖНА ФУТБОЛНА ГРУПА

Крайно класиране:

 1. Н-ско поделение (Силистра)      20   13   5   2   44:17  31
---------------------------------------------------------------
 2. Червено знаме (Разград)         20   13   1   6   46:24  27
 3. Червено знаме (Русе)            20   10   5   5   32:22  25
 4. ДЗЗ "Димитър Благоев" (Русе)    20    8   7   5   25:26  23
 5. Кооперация "Стомана" (Силистра) 20    9   4   7   35:33  22
 6. ДМЗ "Георги Димитров" (Русе)    20    8   5   7   31:26  21
 7. ДХЗ "Гаврил Генов" (Русе)       20    8   3   9   22:26  19
 8. Корабостроителница (Русе)       20    7   2  11   20:34  16
 9. Урожай (Завет)                  20    5   3  12   18:35  13
---------------------------------------------------------------
10. ЛВЗ "Васил Коларов" (Русе)      20    4   4  12   19:30  12
11. Сборен отбор (Дулово)           20    5   1  14   23:24  11

– Н-ско поделение (Силистра) – колектив към ДНА (Силистра).
– Кооперация „Стомана“ (Силистра) – колектив към ДСО Септември (Силистра).
– ДЗЗ – Държавен захарен завод „Димитър Благоев“ – колектив към ДСО Динамо (Русе).
– ДМЗ – Държавен машиностроителен завод „Георги Димитров“ – колектив към ДСО Торпедо (Русе).
– ДХЗ – Държавен химически завод „Гаврил Генов“ – колектив към ДСО Торпедо (Русе).
– Корабостроителница (Русе) – колектив към ДСО Локомотив (Русе).
– ЛВЗ – Локомотивно-вагонен завод „Васил Коларов“ – колектив към ДСО Локомотив (Русе).

КУПА НА БЪЛГАРИЯ

Купа на съветската армия

Градски турнир – Русе (всички срещи са проведени на стадион „Локомотив“)

15 май 1955, неделя:
Спартак (Русе) – Динамо (Русе) 2:0
16 май 1955, понеделник:
ДНА (Русе) – ЛОКОМОТИВ (Русе) 2:0
21 август 1955, неделя, 17:00 ч:
Спартак (Русе) – ЛОКОМОТИВ (Русе) 2:2 (1:1), след прод. 3:2 [репортаж]
[1:0 Василев 21′, 1:1 Ганчо Василев 43′, 2:1 Василев 56′,
2:2 Илиев ??’, 3:2 Лешев ??’]

Окръжни квалификации

10 август 1955, сряда:
Червено знаме (Кубрат) – Динамо (Русе) 3:2
13 август 1955, събота:
ДЗЗ „Димитър Благоев“ (Русе) – Червено знаме (Кубрат) 0:1
14 август 1955, неделя:
Сборен отбор (Дулово) – Червено знаме (Силистра)

Окръжен финал

31 август 1955, сряда:
ДНА (Русе) – Спартак (Русе) 2:1

ДРУГИ ТУРНИРИ

Железничарско първенство

ноември 1955 г:
ЛОКОМОТИВ (Русе) – Локомотив (Горна Оряховица) 3:0

ПРИЯТЕЛСКИ СРЕЩИ

6 февруари 1955 г:
ЛОКОМОТИВ (Русе) – ВМС (Сталин) 0:2 [репортаж]

7 август 1955 г.:
на стадион „Локомотив“
Корабостроителница (Русе)ЛВЗ „Васил Коларов“ (Русе) 1:1
Срещата е по случай Деня на железничаря

14 август 1955, неделя, 17:30 ч:
ЛОКОМОТИВ (Русе) – Тьораквиш (Сомбатхей, Унгария) 1:2 (0:2) [репортаж]
[0:2 Келемен 8′, 20′, 1:2 Иван Дишлиев 49′]

11 септември 1955:
ЛОКОМОТИВ (Русе) – Сборен отбор (Гюргево) 5:2 (2:1) [репортаж]

Напиши коментар