И без главните герои дербито си е дерби

Дунав (Русе) – Корабостроител (Русе) 2:0

Голяма бе изненадата у русенската футболна общественост, когато се разбра, че в първия кръг на новия турнир за Купата на Професионалната лига ще се срещнат местните „грандове“ Дунав и Корабостроител. Едни се питаха как е възможно от 32 отбора жребият да определи един срещу друг да играят точно два русенски отбора, други пък се радваха, че със сигурност Русе ще има представител за втория кръг на турнира. Но всички бяха единодушни, че мачът ще е интересен.

И ето, че настъпи дългоочакваният вторник. В късния следобед на Градския стадион се събраха към 5 000 зрители.

Въпреки че и от двата отбора отсъстваха основните фигури Кислов, Панталеев (Дунав) и Иво Георгиев (Корабостроител), двата ни отбора изнесоха един интересен, зрелищен, на моменти груб мач.

Дунавци наложиха първоначален натиск, който фактически реши изхода от мача. Видя се, че Дончев не се е поучил от грешката на своя германски колега Илгнер, защото в 12-ата минута получи гол-близнак на гола на Стоичков във вратата на Германия от световното първенство в САЩ. Негов автор бе Ивелин Спасов – 1:0.

Пет минути по-късно Валери Кулинов от 25-30 метра със силен шут хвана отново вратаря на „корабостроителите“ неподготвен и покачи на 2:0 за „Дунав“.

След почивката „синьо-белите“ от стадион „Локомотив“ изравниха играта и в края на мача Кръстев и Христов на три пъти пропускаха след отлични прояви на дунавския вратар Златански. Публиката насърчи и капитана Богомилов при един от неговите специалитети – изпълнение на фаул, но и този опит завърши с неуспех.

Публиката остана доволна от показаното на терена и изпрати с овации и двата отбора след края на дербито на Русе.

Среща от I кръг на турнира за Купата на ПФЛ

Голмайстори: 1:0 Ивелин Спасов 12′, 2:0 Валери Кулинов 18′.

Дунав“: Мирослав Златански, Цветомир Василев, Ангелов, Илиев, Петров (32′ – Стоянов), Николай Гавалюгов, Сезер Мустафов, Недев, Ивелин Спасов (46′ – Драгомир Енчев), Валери Кулинов, Въндев. Треньор – Аспарух Никодимов.

Корабостроител“: Красимир Дончев, Стефан Митов, Николай Боянов, Огнян Аспарухов (75′ – Иво Антонов), Ценко Серафимов, Борислав Богомилов /капитан/, Христофор Цочев, Михаил Христов, Мариян Огнянов, Симеон Кръстев, Иван Близнаков. Треньор – Никола Христов.

Главен съдия: Антон Гецов (Велико Търново).

Помощник-съдии: Л. Петров, Пл. Гълъбов.

Градски стадион, Русе – 5 000 зрители.

Дерби с Дунав за Купата на ПФЛ

6 септември 1994 г., вторник, среща от I кръг в турнира за Купата на Професионалната футболна лига. Дерби пред 5 000 зрители в работния ден на Градския стадион. Победа за "Дунав" срещу "Корабостроител" с 2:0. На снимката: Ивелин Спасов (Дунав) открива резултата от пряк свободен удар. © Снимка: в."Русенски стандарт"