Локомотив (Русе) ще гостува на ФК Спартак (Варна) в един от най-любопитните двубои от предстоящия седми кръг в Североизточната трета лига. Мачът е в събота, 24 септември, от 17:00 ч. на стадион „Локомотив“ в морската столица.
И двата тима бяха слагани сред фаворитите преди началото на сезона, но на този етап се намират във втората половина таблицата за временното класиране. Дали заради кадрови проблеми, дали поради сравнително тежката програма, както и поради най-различни други причини, Локомотив (Русе) е десети, а ФК Спартак (Варна) заема последното място.
Двата „Спартак“-а
Ситуацията около варненските „соколи“ е доста комплицирана в последната година и половина. Различни лобита дърпат чергата към себе си и в резултат на цялата тази история към днешна дата имаме два отбора – ФК Спартак (Варна) в Трета лига и Спартак 1918 (Варна) в Областната група. И двата клуба претендират да са „истинският“ и „автентичен“ Спартак (Варна). Битката за историята и традициите на „соколите“ не стихва и до днес, и изглежда никоя от двете страни не е склонна да отстъпи.
Съперникът на Локомотив (Русе) е създаден като сдружение на ветераните на клуба с наименование „Бъдеще за Спартак (Варна)“. Председател на сдружението бе клубната легенда Живко Господинов, който, за съжаление, почина на 4 май миналата година. Това се случи броени дни, след като сдружението се преименува на „Футболен клуб Спартак Варна“ и практически се преобразува в реален футболен клуб. Община Варна даде разрешение и предостави за нуждите му спортната база на стадион „Локомотив“, докато клубният стадион на „соколите“, известен като „Коритото“, остана във владение на Спартак 1918, който го стопанисва и до днес.
„Спартак“ на феновете
Новият ФК Спартак (Варна) получи мощна подкрепа от феновете на отбора и от клубни легенди като Атанас Атанасов – Орела, Илко Станчев, Людмил Горанов, Траян Дянков, Пенчо Йорданов, Радостин Станев, Кирчо Христов и Димитър Трендафилов. Обединените усилия на фенове и ветерани имат за цел да възвърнат реномето на славния варненски тим.
Случи се така, че през миналия сезон този отбор започна от Областната група, докато изпадналият от „Б“ група Спартак 1918 се отказа от участие във „В“ група и закри мъжкия си отбор. През настоящия сезон ФК Спартак вече е в Трета лига, като областен първенец на Варна от миналото първенство, а Спартак 1918 възстанови мъжкия си отбор, макар и съставен от юноши старша възраст и започна от Областната група.
Зевзеците във Варна вече се шегуват, че има Спартак на Орела и Спартак на Иван Найденов, по имената на треньорите им, но и двата тима са твърде далече от онзи Спартак, чийто наследник претендират да са. След всичко казано, объркването, кой от днешните тимове с името „Спартак“ е истинският, автентичен отбор, вероятно е голямо.
Трагедия попари „соколите“ в началото на сезона
ФК Спартак (Варна) подходи максимално амбициозно към тазгодишното си участие в Трета лига. За треньор бе назначен Траян Дянков. Очакванията бяха за бързо завръщане в професионалния футбол. Внезапната смърт на Дянков по време на тренировка на 1 август тази година попари футболната общественост. Трагичният случай съвсем очаквано се отрази крайно негативно на отбора и колебливият старт на сезона беше очакван и оправдан.
Има ли и други причини? Ето какво казва капитанът на ФК Спартак (Варна), 36-годишният ветеран Диян Кателиев, цитиран от сайта Varnautre.bg: „От края на юли всичко е срещу нас. Закъсняхме с подготовката, правенето и сработването на състава. После дойде най-ужасният и непоправим удар с внезапната кончина на Траян Дянков, който логично се отрази негативно на психиката на всички. След това, както нямахме хора, взеха че отпаднаха и двама от титулярите заради травми – Данчо Пенев и Вилиян Денчев. Отделно, влязохме само с една учебна игра в новия сезон и със свирепа програма в първите пет кръга. След всичко това, Капело или Липи да бяха дошли, пак нямаха шанс да тръгнат силно със Спартак, защото във футбола няма факири. ФК Спартак има сили да спечели колкото се може повече точки, докато укрепне през зимната пауза, и ще се стремим да го направим.“
Паритет в статистиката
И накрая, за любителите на статистиката, трябва да отбележим, че Локомотив (Русе) и Спартак (Варна) имат 7 сезона заедно в „Б“ група. Нито един от двата отбора няма победа на чужд терен в този сблъсък. Любопитно е, че варненци нямат дори отбелязан гол в Русе срещу „железничарите“. Балансът след 14 изиграни срещи на ниво „Б“ група е с леко преимущество за Спартак (Варна) – 6 победи за тях, срещу 5 за Локо (Русе) и 3 равни мача. Головата разлика от тези двубои е 12:8 в полза на „соколите“. Има и един мач за купата на страната (тогава Купа на съветската армия) на 24 февруари 1963 г., когато на 1/16 финал у дома Локомотив (Русе) отстранява „соколите“ след 1:1 и 4:3 при дузпите.
За първи път двата тима се срещат през сезон 1953 и си разменят по една победа – 1:0 в Локо в Русе и 3:1 за Спартак във Варна. През този сезон варненци стават шампион на втора дивизия и влизат в „А“ група. За последно Локомотив /под името „Корабостроител“/ и Спартак (Варна) премериха сили през сезон 1994/95, когато отново си размениха по една победа пред собствена публика с по 2:0. Тогава „соколите“ също спечелиха шампионата на втора дивизия и се завърнаха в елита.
Напиши коментар