Невероятен футболен спектакъл на Градския стадион

Едва 2 500 зрители дойдоха в неделния слънчев следобед на Градския стадион. Но те не съжаляваха, като тези, които предишния ден гледаха постната продукция Раковски – Лесичери (0:0). Просто когато играе Корабостроител винаги е интересно. Така беше и този път.

Момчетата на старши треньора Никола Христов изнесоха един футболен спектакъл, равняващ се само на мачове на лидер срещу аутсайдер в майсторската група. И наистина, „корабите“ заплуваха като голям лидер в първенството. Потвърждавайки реномето си на най-резултатен отбор, те разбиха Ботев (Нови пазар) с 5:0.

Но най-важното е, че този резултат беше постигнат с игра, каквато малко тимове у нас биха могли да демонстрират. Пред погледите на стресната новопазарска защита „синьо-белите“ плетяха комбинации, коя от коя по-оригинална, по-красива, по-нестандартна и най-вече… резултатна.

Още в началото дуетът на върха на атаката Георгиев-Кръстев се разигра. Първият завършваше успешно атаките, докато шоуменът Мони се беше нагърбил с конструкторските функции в отсъствието на капитана Богомилов. Триходова комбинация между двамата изведе Иво Георгиев сам срещу вратаря на гостите Рангелов. Голмайсторът леко насочи майсторски топката, която тупна пред плонжиралия вратар, прескочи го и елегантно влезе в мрежата – 1:0.

Три минути по-късно Георгиев пак остана очи в очи с Рангелов, но застигналият го защитник на гостите се принуди да го фаулира в наказателното поле. Съдията посочи бялата точка и опитният дузпаджия за втори път записа името си на заработилото след няколкогодишно прекъсване електронно табло на Градския стадион.

1995-korab-botevno-5-0-2

Таблото на Градския стадион се оказа тясно да побере всички голмайстри в мача Корабостроител – Ботев (Нови пазар) 5:0.

До края на първата част Корабостроител пропусна още много изгодни положения, но продължи да играе в същия подчертано агресивен и нападателен стил.

През второто полувреме блесна звездата на Мишо Христов, който в 55 мин. след центриране надскочи увисналата „жълто-черна“ защита и в английски стил заби с глава за трети път топката в мрежата на гостите. След по-малко от двадесет минути Христов отново бе в прегръдките на съотборниците си. Той се разписа директно от пряк свободен удар, като накара Рангелов да си преплита нескопосано ръцете в комичен опит да улови топката.

След още десет минути зрителите станаха свидетели на още едно попадение. Христофор Цочев, когото феновете прекръстиха на Хенрик Ларсон, заради прическата и лентата на главата като шведския национал, от воле намери сглобката на гредите. Този гол беше истински шедьовър, рядко срещан по нашите стадиони.

При безапелационното 5:0 за Корабостроител завърши най-качественият мач на Градския стадион от месеци, че и от години насам. Добри думи заслужава средната линия, в която действаха Мариян Огнянов и Стефан Митов, защитата, ръководена от Николай Боянов (с капитанската лента) и вратарят Денев, който се намесва твърде рядко, но сигурно, и през повечето време на мача откровено скучаеше.

Корабостроителите показаха, че са фаворит и не е изключено предвид лесната програма през пролетта да завършат след челниците в класирането. На това мнение бе и старши треньорът на гостите от Нови пазар Георги Тодоров, който смята, че „корабите“ са с две класи над лидера Дунав, чийто мач той гледал предния ден в Провадия. Там русенският тим допусна позорно поражение с 0:1 и постави под въпрос първото си място в класирането.

Наставникът на домакините Никола Христов изрази съжаление, че толкова малко публика е дошла на стадиона, но според него добрите игри на отбора му ще накарат хората да идват на мачовете на Корабостроител.

След този мач „синьо-белите“ от стадион „Локомотив“ са най-резултатният отбор в Северната „Б“ група с 31 отбелязани гола, пред Сторгозия (Плевен) с 28.

КОРАБОСТРОИТЕЛ (Русе) – Ботев (Нови пазар) 5:0

Среща от XVI кръг на Северната „Б“ група

Голмайстори: 2:0 Иво Георгиев 13′, 16′-дузпа, 4:0 Михаил Христов 55′, 72′, 5:0 Христофор Цочев 82′.

Корабостроител: Деян Денев (87- Красимир Дончев), Николай Боянов, Ценко Серафимов, Огнян Аспарухов, Величко Великов, Стефан Митов, Христофор Цочев, Михаил Христов (85-Георги Георгиев), Иво Георгиев, Симеон Кръстев, Мариян Огнянов (77- Илиян Памуков).

Ботев (Нови пазар): Рангелов, Юлиянов, Халилов (46- Владимиров), Стоянов, Юсмен, Богданов, (86- Тенчев), Руменов, Стайков, Александров, Димов, Стойков.

Главен съдия: Христо Димитров.

Помощник-съдии: Шуманов и Влъчков.

Жълти картони: Боянов (Корабостроител), Юсмен, Богданов, Стоянов (Ботев).

Градски стадион, Русе – 2 500 зрители.

Иво Георгиев се разписва от дузпа за 2:0. Из мача Корабостроител (Русе) – Ботев (Нови пазар) 5:0 в Северната „Б“ група, игран на 26 февруари 1995 г.

1 Kоментар

1. Защо треньор като Никола Христов с десетилетия стои неизползван от русенския футбол е мистерия която никога няма да мога да си изясня. Ако го бяха оставили начело на Дунав например, те със сигурност щяха да бъдат (предимно) отбор от А група в последния четвърт век, ако не фалират финансово разбира се. Толкова ли много специалисти имаме в Русе, че сме готови да ги унищожаваме с лека ръка, и дори с кеф? А резултатите и на Христов и на русенския футбол (визирам Дунав) в последните 25 години говорят най-красноречиво.