Преди 30 години Локо (Русе) се изправи срещу еврогранда ЦФКА „Средец“

Полуфиналът с „армейците“ в турнира за Купата на Съветската армия през 1989 г. е едно от най-големите постижения в историята на „железничарите“

На този ден, 31 май, през 1989 г. Локомотив (Русе) игра полуфинал в турнира за Купата на Съветската армия. Неговият съперник бе не кой да е, а самият полуфиналист в КНК – ЦФКА „Средец“.

Силите на терена на стадион „Локомотив“ очевидно са неравни, но „железничарите“ показват дух и играят като равни срещу еврогранда. Само месец преди това „армейците“ отпадат от „Барселона“ на полуфинала за Купата на носителите на купи. Впрочем, сезон 1988/89 е най-успешният в историята на ЦСКА, който освен феноменалния успех в Европа, печели всичко в България – шампионската титла в „А“ група и трите купи – Купа на НРБ, КСА и Суперкупата.

На другия полюс е Локо (Русе). След серия от неудачни мачове и много малшанс, седмица преди важния полуфинал за КСА „железничарите“ изпадат и на теория, и на практика от „Б“ група.

„Ние вече бяхме изпаднали във „В“ група и този мач ни беше последния шанс да докажем, че сме добър отбор“, потвърждава тогавашният централен нападател на Локо (Русе) Боби Георгиев. „По това време вече бях в силата си като футболист и, честно казано, не ми пукаше, че ще играем срещу шампиона на България. Аз и съотбониците ми нямахме нужда от допълнителна мотивация да се представим на ниво в този мач. Познавах се със Стоичков, Костадинов, Витанов, Трифон Иванов – Бог да го прости, Ивайло Киров и въобще с половината техен отбор. Бях играл срещу тях в юношеските първенства“, спомня си още Георгиев.

Пътят към полуфинала

Локомотив (Русе) започва участието си за Купата на Съветската армия от третия кръг на турнира. Жребият хвърля „железничарите“ на далечно гостуване срещу Родопа (Смолян) през декември 1988 г. След продължения и дузпи русенци отстраняват смоленския тим с 6:4.

Локомотив (Русе) - Етър (Велико Търново) 1:0

14 декември 1988 г. Среща от 1/16 финалите в турнира за Купата на Съветската армия на стадион "Локомотив". Вратарят Тома Филипов е изпреварил Красимир Балъков от "Етър". "Железничарите" отстраняват елитния тим от Велико Търново с 1:0 след гол на Томислав Господинов в 38-ата минута. © Снимка: Личен архив на Тома Филипов

По пътя си към полуфиналите „червено-черните“ вземат скалповете на два елитни тима. Първият е Етър (Велико Търново) с Балъков, Цанко Цветанов и другите „болярски“ герои от националния отбор. В тази 1/16-финална среща Локо (Русе) бие с 1:0 третия през този сезон в „А“ група и бъдещ шампион на България. Голът на победата в студения декемврийски ден на стадион „Локомотив“ бележи Томислав Господинов в 38-ата минута.

На осминафинала в Русе гостува солидният тим на „Хасково“, който по това време също е в „Б“ група. Отново 120-минутна драма и дузпи, при които „железничарите“ изтръгват успеха за крайното 6:5.

През пролетта на 1989 г. се играе и четвъртфинала. Съперникът е друг отбор на „А“ група – Миньор (Перник). И тук многобройните привърженици на „Локомотив“ стават свидетели на продължения след 0:0 в редовното време. Едва в 104-ата минута Димитър Тотев вкарва за 1:0, а осем минути по-късно Господинов подсигурява крайния успех с решителен втори гол.

Така „железничарите“ се класират за полуфинала в турнира за Купата на Съветската армия и очакват своя съперник измежду ЦФКА „Средец“ и съгражданите си от „Дунав“. Няколко дни по-късно в София „армейците“ печелят с 4:2 четвъртфинала си срещу русенския елитен тим, за да достигнат до гостуването си на стадион „Локомотив“ край Дунава.

Локо (Русе) - ЦФКА Средец (София)

31 май 1989 г. Локомотив (Русе) - ЦФКА Средец (София) 2:4 в полуфинална среща от турнира за Купата на Съветската армия, играна на стадион "Локомотив" в Русе. НА СНИМКАТА: Бранителят на "железничарите" Димитър Нешев излиза на терена следван от старши треньора на Локо (Русе) Никола Христов. В тунела личат футболистите на ЦФКА "Средец" Красимир Безински, Недялко Младенов, Ивайло Киров, Кирил Качаманов и Трифон Иванов, както и съдийската бригада. Фотограф: Светослав Добрев.

Очакванията към мача са големи

На 31 май 1989 г. трибуните се изпълват с многобройни привърженици, дошли да видят „дали ще стане чудото“, както находчиво отбелязва в кореспонденцията си за „Народен спорт“ местният спортен журналист Тодор Календжиев. Голяма агитка на ЦСКА подкрепя гостите от югоизточния сектор, не по-малко са феновете, викащи за „Локо“, в срещуположния край на стадиона.

„Армейците“ не подценяват изпадналия вече от „Б“ група русенски отбор и старши треньорът им Димитър Пенев залага на изцяло титулярния състав, изнесъл силните мачове в Европа и полуфиналните срещи с „Барселона“ за КНК. На вратата е Румен Апостолов, в защитата са капитанът Георги Димитров и железният Трифон Иванов, Недялко Младенов и Красимир Безински. В средата действат Качаманов, Витанов, Ивайло Киров и Георги Георгиев, а в атаката са самите Христо Стоичков и Емил Костадинов.

31 май 1989 г. Локомотив (Русе) - ЦФКА Средец (София) 2:4 в полуфинална среща от турнира за Купата на Съветската армия, играна на стадион "Локомотив" в Русе. НА СНИМКАТА: В центъра на терена са нападателите на "железничарите" Благовест Георгиев и Костадин Аварамов. До тях е капитанът на столичани Георги Димитров - Джеки. Фотограф: Светослав Добрев.

На кормилото на „Локомотив“ пък е прохождащият по това време в треньорската професия Никола Христов – истинска легенда на русенския футбол. Той също вади на терена най-доброто, с което разполага. Началото мача е смразяващо. Още в 3-ата минута Стоичков открива за гостите, а три минути по-късно Георги Георгиев прави 2:0 за ЦФКА „Средец“.

Като равен с равен

При такъв развой, с два гола „от съблекалнята“, всеки би рухнал психически. Противно на тази логика обаче, локомотивци много бързо се окопитват и не само изравняват играта срещу именития си съперник, но и стигат до гол. Човекът-оркестър в редиците на „железничарите“ Румен Монев намалява в 38-ата минута за радост на хилядите по трибуните.

31 май 1989 г. Локомотив (Русе) - ЦФКА Средец (София) 2:4 в полуфинална среща от турнира за Купата на Съветската армия, играна на стадион "Локомотив" в Русе. НА СНИМКАТА: Нападателят на Локо (Русе) Костадин Аврамов води битка в центъра на терена с Георги Георгиев пред погледа на главния съдия Недялко Тахтаджиев. В дясно на кадъра личат Кирил Качаманов и Недялко Младенов /на заден план/. Фотограф: Светослав Добрев.

„Локомотив“ продължава да играе със завидно самочувствие срещу еврогранда и след почивката. Класата на съперника обаче си казва думата. На два пъти Стоичков успява да пробие отбраната и записва хеттрик с попаденията си в 51-ата и 72-рата минута.

Дори и при 1:4 „железничарите“ изобщо нямат намерение да се отказват, а финалният им щурм води до гол на Боби Георгиев в 80-ата минута. В последните минути русенци създават още няколко много добри положения, но топката сякаш отказва да навести отново вратата на Апостолов и срещата завършва при крайното 2:4 за ЦФКА „Средец“.

31 май 1989 г. Локомотив (Русе) - ЦФКА Средец (София) 2:4 в полуфинална среща от турнира за Купата на Съветската армия, играна на стадион "Локомотив" в Русе. НА СНИМКАТА: Защитникът на "железничарите" Валери Горначки пази топката от Христо Стоичков пред погледа на Димитър Нешев. Фотограф: Светослав Добрев.

„Спомням си, че през второто полувреме за нас влезе като смяна Искрен Йорданов и не даде на Емо Костадинов да играе футбол изобщо. В общи линии се представихме на добро ниво и стояхме на терена като равен с равен. Вкарах хубав гол, имахме и други възможности, разбира се. В крайна сметка, мисля, че с този мач оставихме един хубав спомен в сърцата на нашите привърженици“, връща се назад Боби Георгиев.

Полуфиналът за Купата на Съветската армия Локомотив (Русе) – ЦФКА „Средец“ и до днес стои със златни букви сред успехите във визитната картичка на клуба. Това постижение, като че ли, бе своеобразен връх за силната локомотивска генерация от сърцати и борбени футболисти през 80-те години. И също е емблематичен пример за демонстрация на прословутите „железничарски“ дух и воля за победа, независимо кой играе срещу теб.

По този начин скромният като възможности „Локомотив“ отстрани далеч по-силни съперници в турнира за КСА и достигна през май 1989 г. до полуфинала срещу един истински европейски гранд, какъвто несъмнено бе по това време „армейският“ тим.

31 май 1989 г. Локомотив (Русе) - ЦФКА Средец (София) 2:4 в полуфинална среща от турнира за Купата на Съветската армия, играна на стадион "Локомотив" в Русе. Фотограф: Светослав Добрев.

Локомотив (Русе) – ЦФКА „Средец“ (София) 2:4 (1:2)

Полуфинална среща от турнира за Купата на Съветската армия

Голмайстори: 0:1 Христо Стоичков 3′, 0:2 Георги Георгиев 6′, 1:2 Румен Монев 38′, 1:4 Христо Стоичков 51′, 74′, 2:4 Благовест Георгиев 80′.

„Локомотив“: Красимир Костадинов, Наско Борисов (46′ – Искрен Йорданов), Димитър Нешев, Петко Кирилов, Валери Горначки, Илия Янков, Иван Игнатов (73′ – Димитър Тотев), Благовест Георгиев, Костадин Аврамов, Румен Монев, Томислав Господинов.

Старши треньор – Никола Христов.

ЦФКА „Средец“: Румен Апостолов, Недялко Младенов, Трифон Иванов, Красимир Безински, Георги Димитров (71′ – Лъчезар Танев), Кирил Качаманов, Ивайло Киров, Георги К. Георгиев, Емил Костадинов, Христо Стоичков, Петър Витанов (65′ – Дончо Донев).

Старши треньор – Димитър Пенев.

Главен съдия: Недялко Тахтаджиев.

Помощник-съдии: Никола Йонов и Атанас Узунов.

Стадион „Локомотив“, Русе – 7 000 зрители.

31 май 1989 г. Локомотив (Русе) - ЦФКА Средец (София) 2:4 в полуфинална среща от турнира за Купата на Съветската армия, играна на стадион "Локомотив" в Русе. Снимка: Светослав Добрев.

31 май 1989 г. Локомотив (Русе) - ЦФКА Средец (София) 2:4 в полуфинална среща от турнира за Купата на Съветската армия, играна на стадион "Локомотив" в Русе. Репортажът на вестник "Народен спорт" от броя му от 1 юни 1989 г.