Сайтът Lokomotiv1930.com представя рубриката „Спортно Русе“. В тази поредица от статии спортният журналист Радко Димитров разказва за интересни факти и събития от спортната история и традиции на крайдунавския град.
Сезон 1994/95 в Северната „Б“ група бе изпълнен с много очаквания и надежди за русенските запалянковци. Твърд фаворит за първото място, което единствено даваше директна промоция в „А“ група, е Дунав. През януари на 1994 г. за президент на клуба е избран роденият в с. Пиргово строителен предприемач Димитър Барбуков. Човекът, който в онези години упорито наричаше себе си „бизМесмен“, по същото време е спонсор и на Локомотив (София). За треньор на Дунав е назначен Аспарух Никодимов, направена е скъпа селекция, чрез която са привлечени класни играчи от „А“ група.
Другите фаворити за първото място са варненските Спартак и Черно море. И двата тима от морската ни столица са току що изпаднали от групата на майсторите. Сериозна роля в първенството се очаква да играят още плевенските Спартак и Сторгозия, както и русенският Корабостроител (така е преименуван тогава Локомотив).
Абсолютно неизвестният дебютант в „Б“ група
В тази компания, прогнозите преди началото на сезона не дават сериозни шансове на новака Раковски – почти никому известен извън Русе тим, дошъл от аматьорските дивизии. Все пак „воеводите“ успяват да запазят гръбнака на състава си, спечелил мястото в „Б“ група. Единственият важен напускащ през лятото е голаджията Благовест Георгиев, преминал в Черно море (Варна). Президент на клуба продължава да бъде Оскар Цанков, спортно-технически директор е Георги Босев, старши треньор – Тодор Тодоров, за кондиционен треньор е привлечен олимпийският шампион по лека атлетика Христо Марков.
Под рамката на вратата на Раковски са Марин Маринов или резервата му Иван Милчев. В защитата действат капитанът Драгомир Григоров, едва 20-годишният тогава Самир Мъстънов /днес е ст. треньор на ФК Дунав 2010/, Младен Цонев, Красимир Гецов, Пламен Ковачев. В средата на терена се разчита на отличните халфове Мариян Тодоров, Румен Монев и Кирил Кирилов. Напред е голмайсторът Димитър Тотев. В състава за този сезон са още Йордан Петров, Стоян Младенов, Шенер Ремзи, Йордан Дженков, Симон Ованесян, Росен Станков, Димитър Димитров, младите Жельо Желязков и Венцислав Каменов. През пролетта, предвид шансовете за атака на „А“ група, от елитния Спартак (Пловдив) са привлечени Георги Попиванов /шампион с Етър през 1991 г./ и Филип Теофоолу, както и Иван Близнаков от „Корабостроител“.
Раковски става новият лидер на Русе
Сезонът започва почти според сценария. Дунав е лидер в класирането и зимува на върха. Още през есента се вижда, че Черно море (Варна) и Спартак (Плевен) нямат сили да бъдат фактори в Северната „Б“ група. За сметка на това Спартак (Варна) и Раковски се показват като сериозни претенденти за първото място. Приятната изненада са Сторгозия (Плевен) и колебливо стартиралият, но набрал сериозна скорост Корабостроител, воден от треньора Никола Христов.
В русенските дербита Раковски взема връх, след като губи през есента от Дунав с 0:1, но успява да спечели категорична победа над „сините“ през пролетта с 4:1 и така ги измества в битката за „А“ група. Срещу Корабостроител „воеводите“ вземат минимални успехи с 2:1 и 4:3. В „голямото“ дерби на Русе „корабите“ и Дунав завършват 0:0 през есента, а на пролет победата е за хората на Барбуков – 3:2.
Отчайващо слабата пролетна серия на Дунав му коства първото място и в последните кръгове битката за върха се води между Спартак (Варна) и Раковски – мач за мач и точка за точка. В края на кампанията „соколите“ и „воеводите“ са с равни точни, но русенци имат по-добра голова разлика.
18:0 – футболното „чудо“
Тогава изоставащият в голово отношение Спартак (Варна) успява да стори чудото – победа с 18:0 над Лесичери. Този „легендарен“ резултат е анулиран от БФС след протест от страна на Раковски, поради това, че срещата във Варна е започнала с почти 30-минутно закъснение. Целта е да се види с колко гола Раковски ще победи Академик (Свищов) – този двубой завършва 6:0 в полза на русенци. От футболната централа постановяват срещата Спартак (Варна) – Лесичери да се преиграе. Полученият този път краен резултат 15:0 е зачетен и така варненци влизат директно в „А“ група.
Любопитен факт е, че Спартак (Варна) финишира сезона само с 3 загуби. Всичките са при гостуванията му в Русе – 1:2 срещу Раковски, 0:2 срещу Корабостроител и 0:1 срещу Дунав.
Мечтата за влизане в „А“ група се сбъдва
Раковски все още има шанс да спечели майсторски визи, но за целта трябва да победи в бараж за влизане в „А“ група срещу втория от Южната „Б“ група Марица (Пловдив). И това става факт! Цяло Русе сяда пред телевизорите да гледа този драматичен мач, не малко русенци са заели места и по трибуните на Националния стадион „Васил Левски“ в София. Напук на астрономическите резултати и на благосклонността на БФС към Спартак (Варна), русенци успяват.
В тези години футболната централа се управлява от Христо Данов и така нареченият кръг на пловдивските „брокери“. Градът под тепетата е на път да стане първият провинциален град с четири участника в „А“ група в един сезон. По това време в елитната дивизия са Ботев, Локомотив и Спартак. Само Марица липсва. Счита се, че е почти въпрос на формалност събирането на пловдивското каре в „А“ група. Е, Раковски (Русе) осуетява тези планове.
Марица изглежда по-опитният от двата тима, събрал в себе си не един и два таланта и бъдещи футболни звезди. Георги Попиванов дава криле на русенци още в 20 мин, но радостта е кратка. Красимир Чомаков изравнява скоро, а към края на първата част Марица обръщат резултата. Точен е Веселин Тосев в 40 мин.
Кирил Кирилов успява изравни за 2:2, а през второто полувреме Раковски заиграва „ва банк“ в търсене на крайната победа. Половин час преди края старши треньорът Тодор Тодоров рискува и пуска в игра още един нападател за сметка на защитник. Гол така и не пада, а резултатът продължава да бъде равен 2:2. На всичкото отгоре, Раковски завършват двубоя и с десет души, след като бранителят Гецов получава червен картон. Този риск, обаче, се оказва оправдан.
Секунди преди последния съдийски сигнал настъпва драмата. Филип Теофоолу засича ефектно топката в мрежата на пловдивчани за крайното 3:2. Русе е в екстаз! Неописуема радост се чете в по лицата на всички ръководители, треньори, футболисти и фенове на отбора. От следващия сезон 1995/96 Раковски ще дебютира в елита на България.
МАЧ ЗА ИСТОРИЯТА: РАКОВСКИ (Русе) – МАРИЦА (Пловдив) 3:2
1:0 Георги Попиванов 20 1:1 Красимир Чомаков 26 1:2 Веселин Тосев 40 2:2 Кирил Кирилов 45 3:2 Филип Теофоолу 90
РАКОВСКИ: Иван Маринов, Пламен Ковачев (62 – Димитър Димитров), Драгомир Григоров, Младен Цонев, Красимир Гецов, Мариян Тодоров, Филип Теофоолу, Стоян Младенов (46 – Шенер Ремзи), Иван Близнаков, Кирил Кирилов, Георги Попиванов. Старши треньор – Тодор Тодоров
МАРИЦА: Константин Велков, Тенко Дудов, Георги Андонов, Николай Шопов (70 – Румен Христов), Стоян Делчев, Красимир Чомаков, Александър Александров, Христо Фурджев, Румен Чакъров, Атанас Георгиев (46 – Любен Власев), Веселин Тосев. Старши треньор – Петър Зехтински
Национален стадион „Васил Левски“, 2000 зрители
ГЛАВЕН СЪДИЯ – Костадин Гергинов
ПОМОЩНИК-СЪДИИ – Баялцалиев, Димитров
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Попиванов, Гецов (Раковски); Чакъров (Марица)
ЧЕРВЕН КАРТОН: Гецов (Раковски)
/следва/
Още по темата:
Напиши коментар