Когато Локо (Русе) срещна ЦСКА за пръв път

На 19 февруари 1985 г. пред препълнените трибуни на Градския стадион Локомотив (Русе) посреща столичния гранд ЦСКА „Септемврийско знаме“ в исторически първи мач между двата отбора. Двубоят е четвъртфинална среща от турнира за Купата на съветската армия и поставя ненадминат и до днес клубен рекорд по посещаемост на домакински мач – 25 000 зрители /документирани от дежурния делегат Богдан Пеев в официалния протокол на мача/.

Локо(Русе) - ЦСКА

19 февруари 1985 г. Локомотив (Русе) - ЦСКА Септемврийско знаме (София) 0:2. Четвъртфинална среща от турнира за Купата на съветската армия, играна на Градския стадион. НА СНИМКАТА: Капитаните на Локо (Русе) Тома Филипов и на гостите Ради Здравков преди началото на мача. В средата е вратарят на ЦСКА Георги Велинов. © Снимка: Личен архив на Тома Филипов

За да достигнат до това ниво, „железничарите“ отстраняват като гости отбора на „9 май“ от Червен бряг с 1:0 в III-ия кръг. След това, на 1/16-финалите елиминират драматично с 2:1 елитния Берое (Стара Загора), като правят пълен обрат в резултата с победен гол на Румен Монев в последната минута на двубоя. Още един скалп на отбор от „А“ група е взет на осминафинала по категоричен начин – 3:0 срещу Пирин (Благоевград).

След тези заслужени победи русенските локомотивци, пети във временното класиране в „Б“ група, се изправят на четвъртфинала срещу претендента за шампионската титла – ЦСКА „Септемврийско знаме“. Ето какво пише за мача вестник „Народен спорт“ в кореспонденция на Тодор Календжиев от Русе под заглавието:

Мъжествена борба

„Въпреки студеното време многобройни почитатели изпълниха трибуните в очакване на интересен футболен спектакъл. И те не се излъгаха в предположенията си, защото борбата беше наситена с много вълнуващи и напрегнати моменти. Друг е въпросът, че заснеженият и хлъзгав терен постави на сериозни изпитания моралните и физическите сили на футболистите и не им позволи да покажат високо майсторство и умение.

Локо (Русе) - ЦСКА

19 февруари 1985 г. Локомотив (Русе) - ЦСКА Септемврийско знаме (София) 0:2. Четвъртфинална среща от турнира за Купата на съветската армия, играна на Градския стадион. НА СНИМКАТА: Вратарят на русенци Тома Филипов улавя топката при центриране пред вратата на "Локомотив". © Снимка: Личен архив на Тома Филипов

Домакините много добре знаеха кой е техният противник, неговата сила, но това не ги смути. Те бяха напълно равностоен съперник, особено през първата част, когато чрез плътно персонално покритие не позволиха на играчите от ЦСКА „Септемврийско знаме“ да наложат своя стил и маниер на игра. Нещо повече – на два пъти пропуснаха реални възможности да огорчат своя съгражданин – вратаря на армейците Георги Велинов.

Но до сензация не се стигна. Два гола наклониха везните в полза на гостите от София. Националът Стойчо Младенов игра добре, но остави лошо впечатление с неспортсменска постъпка, за което получи жълт картон.“

19 февруари 1985 г. Локомотив (Русе) - ЦСКА Септемврийско знаме (София) 0:2. Четвъртфинална среща от турнира за Купата на съветската армия, играна на Градския стадион. НА СНИМКАТА: Сашо Тодорв /в средата) и капитанът на Локо (Русе) Станислав Пашев (вдясно) пресрещат Стойчо Младенов (№ 11) от ЦСКА. © Снимка: Личен архив на Сашо Тодоров.

Локомотив (Русе) – ЦСКА „Септемврийско знаме“ (София) 0:2
четвъртфинал от турнира за Купата на съветската армия

Голмайстори: 0:1 Стойчо Младенов 53′, 0:2 Георги Славков 63′

Състав на Локо (Русе): Тома Филипов, Сашо Тодоров, Динко Господинов, Красимир Колев, Кольо Чизмаров, Станислав Пашев (капитан), Илиян Минчев, Румен Монев, Евгени Игнатов, Пламен Петков (75′ – Костадин Аврамов), Борислав Стоянов Димитров (46′ – Илия Янков).
Неизползвани резерви: Иван Стоянов Иванов (вратар), Благовест Георгиев и Пламен Добрев.

Състав на ЦСКА: Георги Велинов, Недялко Младенов, Радослав Здравков (капитан), Васил Тинчев, Георги Д. Георгиев, Костадин Янчев (46′ – Йордан Димитров), Христо Стоичков (75′ – Красимир Безински), Георги Славков, Лъчезар Танев, Пламен Марков, Стойчо Младенов.
Неизползвани резерви: Емил Бучински (вратар), Методи Томанов, Илия Войнов.

Главен съдия: Георги Цветанов (София).
Помощник-съдии: Георги Томов и Любчо Славчев (София).
Дежурен делегат: Богдан Пеев (София).

Жълти картони: Сашо Тодоров (Локо Рс), Стойчо Младенов (ЦСКА).
Червени картони: няма.

Градски стадион, Русе – 25 000 зрители.

Локо (Русе) - ЦСКА Септемврийско знаме

19 февруари 1985 г. Локомотив (Русе) - ЦСКА Септемврийско знаме (София) 0:2. Четвъртфинална среща от турнира за Купата на съветската армия, играна на Градския стадион. НА СНИМКАТА: Стойчо Младенов (ЦСКА, вляво) и Сашо Тодоров (Локо Рс, с бялата фланелка) по време на мача. © Снимка: Личен архив на Сашо Тодоров.

Официален протокол от срещата Локомотив (Русе) - ЦСКА "Септемврийско знаме" (София) 0:2, четвъртфинал от турнира за Купата на съветската армия, игран на 19 февруари 1985 г. на Градския стадион. Лицева част на протокола. © Репродукция: Теодор Борисов.

Официален протокол от срещата Локомотив (Русе) - ЦСКА "Септемврийско знаме" (София) 0:2, четвъртфинал от турнира за Купата на съветската армия, игран на 19 февруари 1985 г. на Градския стадион. Гръб на протокола. © Репродукция: Теодор Борисов.